Så räknar du ut hur mycket bilen drar en viss körsträcka
Bränsleförbrukning är en av de största delarna i månadskostnaden för en bil, och det är alltid nyttigt att ha koll på hur mycket bensin eller diesel din bil förbrukar och hur mycket det kostar.
Det kan också vara bra att veta hur man ska räkna ut hur mycket en specifik bilresa kostar, eller hur mycket bensinen skulle kosta per månad för en bil du planerar att köpa.
Räkna så här:
Om du tar en körsträcka gånger hur mycket din bil drar per mil får du ut antal liter bilen drar totalt under sträckan, alltså:
Körsträcka * Bränsleeffektivitet = Bensinförbrukning
Till exempel om du kör 50 mil och din bil drar 0,7 liter bensin per mil:
50 mil * 0,7 liter/mil = 35 liter
På en sträcka på 50 mil kommer din bil att dra 35 liter bensin. Att räkna på detta sättet fungerar naturligtvis lika bra för att räkna på diesel eller något annat drivmedel.
Räkna ut kostnaden
Vill du i nästa steg räkna ut hur mycket en viss körsträcka kostar så multiplicerar du antalet liter bensin du fick fram i den tidigare beräkningen med dagens bensinpris.
Om du har kört en sträcka som förbrukat 35 liter bensin och 1 liter bensin kostar 19 kronor, får du:
35 liter * 19 kronor/liter = 665 kronor
På det här sättet kan du till exempel enkelt räkna ut bensinpengar för en resa med kompisarna. Kom ihåg att bränsleförbrukningen ökar om du kör en full bil med packning. Siffror på din bils aktuella förbrukning finns ofta i bilens färddator.
Läs också: Bensin eller diesel – vad är bäst?

Flera år som ekonomi- och näringslivsreporter har gett Povel ett fundament för att leverera lättbegripliga texter inom privatekonomi här på Advisa.se.
Vanliga frågor och svar – Bränsleförbrukning
Hur mycket bensin drar min bil per mil?
En bil kan dra allt från 0,5 liter per mil till uppåt 0,9 liter per mil, främst beroende på bilens storlek. På moderna bilar kan du ofta se hur mycket bensin bilen drar i färddatorn, men du kan även ta reda på hur mycket bensin din bil drar genom att tanka fullt – köra en bestämd sträcka – och sedan tanka den full igen. Då ser du hur många liter bensin som förbrukats på den exakta sträckan.
Vad kostar det att köra 1 mil?
Du kan räkna ut din bils pris per mil genom att veta din bils bränsleförbrukning samt dagens bensinpris. Drar din bil 0,7 liter per mil och bensinen kostar 19 kronor litern – då kostar det dig 0,7 * 19 = 13,3 kronor att köra 1 mil. Du kan sedan multiplicera den siffran för hur många mil du totalt vill räkna på.